Bazı forumlar bağlantılarında “rel = nofollow” etiketini, özellikle imza ve yayınlardaki bağlantıyı kullanır.

Bu etiket, arama motorlarına bu bağlantıları takip etmemelerini söyler ve onları tamamen SEO açısından işe yaramaz hale getirir.

Tabii ki, forum önemli miktarda trafik alırsa bu bağlantılar hala son derece yararlıdır. Kullanıcılar yayınlarınızı görecek ve bağlantılarınızı ziyaret edecektir, bu yüzden hala önemlidir.

Yine de, asıl amacınız geri bağlantı almaksa, bağlantıların üzerinde “rel = nofollow” etiketinin bulunmadığından emin olmak için her forumdaki bağlantıları kontrol etmeniz gerekir.

Ayrıca forum kurallarını dikkatlice kontrol etmeniz gerekir.

İmzalar ve gönderilerdeki bağlantılarla ilgili kurallar forumdan foruma büyük ölçüde değişmektedir, bu nedenle her forumu dikkatlice kontrol etmek önemlidir.

Forum imzası, yaptığınız her gönderinin sonunda görünecek şekilde ayarlayabileceğiniz küçük bir metin (ve bazen resimler) bölümüdür. Bazı forumlar imzalarda bağlantıya izin verirken, bazıları izin vermez. Diğerleri belirli tür bağlantılara izin verir, ancak diğerlerine izin vermez.

İmzanızda, imzalarla ilgili kurallara uyduğunuzdan emin olarak sitenize bağlantı vermelisiniz. İmzanıza hiçbir şekilde dikkat etmeyin, çünkü bu yasaklanmanın iyi bir yoludur. Yasaklanmasanız bile, sizi potansiyel olarak güvenilir bir otorite yerine fırsatçı bir spamcı olarak görmeye başlayan insanları yabancılaştırabilirsiniz.

Forum pazarlama biraz zaman alıcıdır. Aradığınız tek şey geri bağlantı olması daha kolaydır, ancak bundan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, yine de kullanıcıların sitenizi ziyaret etmesini sağlamanız gerekir.

Bu, samimi ve bilgili mesajlar göndermenizi gerektirir. Gönderileriniz çok kısa veya konu dışı ise, insanlar size saygı göstermeye başlamaz.

Forum pazarlama doğru kullanılırsa çok güçlü olabilir. Yayınladığınız forumlarda kendinizi tanıtmak ve saygı duymak için ekstra çaba sarfetmeye istekli iseniz, geri bağlantılarınızın üstüne çok sayıda kaliteli trafik alma potansiyeline sahipsiniz.

Geri bağlantılar içindeyseniz, daha az mesaj gönderebilirsiniz.

Konu ile ilgili yayınlarınızı sakladığınızdan, düşünceli yanıt verdiğinizden ve daima olabildiğince samimi ve saygılı olduğunuzdan emin olun.

Ayrıca kurallara dikkatle uymayı unutmayın. Forumlarda yayın yapmak biraz zaman ve çaba gerektirir. Yasaklanırsanız, biriktirdiğiniz tüm bağlantılar kaybolacak ve zamanınız boşa gidecek.

Birçok nişte yüksek trafikli forumları burada bulabilirsiniz: Big-boards.com

Bu sitede birçok farklı nişte 2.000’in üzerinde forum listelenmektedir. Burada nişinizde bir forum bulamazsanız, Google’da aşağıdaki ifadelerden bazılarını aramayı deneyin:

  • “niş” forum
  • “niş” mesaj panosu
  • “nişiniz” ilan panosu