Merhaba.Bugün sizlere uzmanlar tarafından açıklanan ‘corona virus’ adlı virüsten nasıl korunabileceğimiz, ne gibi önlemler alabileceğimiz hakkında kısa bir yazı yazmak istiyorum.
İlk olarak Corona Virüs’ünün Belirtilerinden bahsedelim..
İştahsızlık ve Kilo Kaybı
Zaman zaman grip olduğumuzda da çok fazla karşılaştığımız bu durum önümüze normal bir gripmiş gibi gelebilir. Fakat hemen bir hastahaneye gidip muayene olmanız gerekmektedir.
Ateş
Ateşinizin yükseldiğini farkettiğiniz zaman, muayene olmanızın vakti gelmiştir 🙂
Halsizlik ve Durgunluk
Yine aynı şekilde çoğu zaman özellikle kış aylarında çok fazla güneş görmediğimiz zamanlarda bu durum ile karşı karşıya kalabiliyoruz.
Denge Sorunları
Denge sorunları, normal hayat şartlarında çok fazla karşılaşabileceğimiz bir durum olmadığı gibi ciddi bir konu olması üzerine hemen en yakın hastahaneye gidilmelidir.
Görme sorunları, gözün sulanması ve gözde renk değişimi
Solunum sorunları ve nezle
Karın bölgesinin şişmesi


Peki, Corona Virüs’ten korunmak adına neler yapabiliriz? Bu virüsü önlemek için bir taktik var mı?


Uzmanların söylediğine göre, ellerin sık sık yıkanması gerektiği ilk önce öne sürülüyor.
Çocukluğumuzun alışkanlığı olan öksürük ve hapşırık gibi durumlarda peçete kullanmak yerine kolumuza sildiğimiz elbet oluyor. Bu durumdan kaçınıp, mendil kullanmanız uzmanların diğer tavsiyelerinden birisi.
Bağışlıklığı güçlendirmek adına günlük alınan vitaminlerin arttırılması bu konuda sizin çok fazla fayda göreceğiniz bir durum.
(Kendim multivitamin kullanıyorum.)
Hasta kişilerden ve toplumda çok fazla insanlara yakın durmaktan kaçınmayı da bu etkenler arasına eklemek gerekiyor.

Uzmanlar hâl

a araştırıyor, peki Corona Virüs’ünün bir çözümü var mı?
Yaklaşık 18 ay sonra ilacını bulacağını belirten uzmanlar, sadece bir tarih vererek günümüzde hâla çözüm bulamadılar.Çözüm bulunmamasına karşılık kendi kendisine iyileşen bir kafile de mevcut. 30bin kişi üzerinde bu virüs görüldü ise 5-6bin civarı kişisi iyileştiği belirtiliyor.


rong>Virüse yakalanan kişiler ne yapmalıdır?

Virüse yakalanan kişiler, bahsettiğimiz belirtileri gösteriyor ise, ateş artması sonucunda varsa ateş düşürücü verilmelidir.Solunum sorunları için solunum sıkıntısı çeken hastalara acilen solunum desteği verilmedir.Karın bölgesinin şişmesi ve diğer durumlarla karşılaşıldığı zaman direkt olarak en yakın hastahaneye gidilmesi gerekmekte.

Uzmanların bizler ile paylaştığı kısa bir videoyu sizlerle paylaşmak istiyorum.
Bu konu hakkında bizler ile yorumlarınızı paylaşırsanız çok müteşekkir olacağım.