Supplement Nedir?

Supplement, günlük hayat şartlarında vücudumuza almamız gereken gerekli protein,karbonhidrat asıl toplu adı ile belirtirsek macro (makro) besinler diyebiliriz.

Supplementler Ne işe yarar?

Sporcular veyahut spor yapmayan insanların da sık sık supplement kullandıklarını görebiliyoruz. Supplement kullanmaktaki asıl amaç aslında günlük almamız gereken makro hesaplarını tamamlamak, diyelim ki günlük 120 gram protein almamız gerekiyor ve çok fazla yemek yemeye vakit bulamıyoruz. Gerek iş yoğunluğu, gerekse hayat şartları dolayısıyla..
Bu durumda devreye direkt olarak supplementler giriyor.

Amaçlarına Göre Supplementler

Amaçlarına göre s<div class='adsense adsense-midtext' style='float:right;margin:12px'><script async src=
upplementler" class="wp-image-578" srcset="https://vadionline.net/wp-content/uploads/2020/03/en-onemli-supplement.jpg 535w, https://vadionline.net/wp-content/uploads/2020/03/en-onemli-supplement-300x137.jpg 300w, https://vadionline.net/wp-content/uploads/2020/03/en-onemli-supplement-100x46.jpg 100w" sizes="(max-width: 535px) 100vw, 535px" />
Supplement türleri

Protein Tozu

Protein tozu, yaklaşık olarak tek ölçekte 26 gram kadar protein bar

ındıran proteinin işlenmiş halidir.

Karbonhidrat Tozu

Karbonhidrat Tozu, günlük olarak yediğimiz yiyeceklerden alamadığımız karbonhidratın bir kısmını karşılayan supplementtir.

Amino Asit

Amino asit, antreman esnasında kas onarımlarını hızlandırmaya yarar. Ek olarak uzun bir süre antreman yapmadığımız süreçte yaklaşık 1 ve 3 ay olarak değerlendirirsek bu süre zarfında kas kaybını en aza indirgemeyi sağlar.

Kreatin

Kreatin, vücut içerisinde su tutumu, antreman esnasında güç artımı sağlar.

Başlıca bahsetmemiz gereken supplement türleri bunlardı. Başlangıç için kullanabileceğiniz en aktif supplement listesi bu şekilde. İleri seviye veya orta seviye bandında ölçekleri arttırabilir, yağ yakımı için spor kategorimize bakarak diğer antreman programlarını veyahut yağ yakmak için hangi supplementleri kullanacağınız hakkında bilgiler de paylaştım.

Supplementler Nasıl Kullanılır?

Aslında bu durum, amaçlarına göre, kullanım şekillerine göre fazlasıyla değişkenlik gösterse de, supplementlerin üzerinde bulunan ölçeğe göre alınması en doğrusudur.