İntermitten Fasting Nedir?

İntermitten Fasting, aslında ülkemizde Ramazan aylarında dini ibadet olarak yaptığımız, oruç tutmaktan çok farksız bir diyettir.
Eğer siz iştahınızı kontrol edemiyor, yeterli şekilde efor sağlayamıyorsanız intermittent fasting diyetini uygulama vaktiniz gelmiş demektir.
Her gün aslında farklı spor dergilerinde, internet üzerindeki sosyal medya platformlarında herkesin uyguladığı farklı farklı, çeşit çeşit diyetler mevcut diyebiliriz.
Peki ya İntermittent Fasting‘in farkı nedir?
İntermittent fasting diyeti, diğer diyetlere nazaran sizi çok fazla yormaya teşvik eden bir diyet türü değildir.
Tamamen aç kalmazsınız, tamamen diyete uygunsuz şekilde de davranmazsınız. Ara sıcak, ara tatlı bir diyettir kendileri.
Peki.. Özet geç hocam?!
Küçük bir özetle;

  • Aralıklı olarak yemek yemenizi sağlar. bu süre kişiye göre değişkendir. kimine göre 8 saat kimine göre 16’saate kadar çıkabilmektedir.
  • Hem yağ yakımı, hem de kas kütlesi artışına elverişli bir diyettir.
  • Neyi ne kadar az yediğimiz değil de, neyden ne aldığımız aslında çok önemli bir faktör. Elbette günlük kalori ve makro alımı hesabımıza devam edeceğiz fakat; bunu disiplinli, planlı bir şekilde yapacağız.

Peki Besin Zamanını Nasıl Ayarlarım?

ript>

İlk önce pimadimize bir göz atarak nelerin, ne kadar kullanılması gerektiğine, neyi nasıl kullanacağımıza bir göz atalım;

ağırsağlam beslenme piramidi
AĞIRSAĞLAM, beslenme piramadi

Beslenme piramidimize biraz göz attığımızda en temel yapı taşı kalorinin en sona geldiğini görüyoruz.Hatta ve hatta makro ve besin kalitesi kaloriden önce geliyor.
İntermittent fasting diyetinde yiyeceğiniz öğün aralığı, yiyeceğiniz öğün sayısı hiç önem arz etmiyor.

Gün içerisinde almanız gereken kalori miktarını isterseniz 5’e isterseniz 3’e bölebilirsiniz.
İntermittent Fasting’in faydaları nedir?
Bilimsel araştırmalar üzerine, ömrümüzü uzattığı, beyne iyi geldiği, sağlıklı ve mutlu yaşam kalitemizi arttırdığı söylendi.
Antreman programınızı belirli bir şiddete, beslenme programınızı düzenli bir yapıya göre ayarladığınız sürece bu diyeti uygulayabilirsiniz.
Sadece spor yapanlar değil, spor yapmayan insanlar da intermittent fasting diyetini uygulayabilir.
Çoğu televizyon ünlüsü,jönler filmlere hazırlanma sürecinde rollere göre değişkenlik gösterdiğinde kilo almak, kilo vermek, kas kütlesi eklemek gibi durumlar sonucunda intermittent fasting diyetine başladıklarını gördük.