İyi komedi filmleri zorlu bir haftadan sonra ruhlarınızı kaldırabilir ve kahkahalar arasında iyileştirilmiş sağlık ile bir bağlantı öneren bilimsel kanıtlar bile vardır. Patch Adams olmasam da, okuyucularımın refahını önemsiyorum, bu yüzden fark edilmeyebilecek 12 iyi komedi filmi listesini bir araya getirdim. Birkaç modern komedi klasiği dahildir, ancak yabancı komediler, kült komediler ve hatta klasik komediler de bulacaksınız.

Bugün Aslında Dündü (1993) – Phil Connors (Bill Murray), Punxsutawney, Pennsylvania’daki yıllık Groundhog Günü törenlerini kapsamaktan mutsuz olan yanlış bir televizyon muhabiridir. Ancak bir kar fırtınası onu küçük kasabada mahsur ettiğinde ve Phil’in aniden aynı gün tekrar tekrar yaşadığını görünce sürprizini hayal edin. Murray yavaş yavaş kurtuluş bulan wisecracking pislik olarak mükemmel ve Andie MacDowell güzel bir aşk ilgisini çekiyor.

Prenses Gelin (1987) – Büyükbaba (Peter Falk) tarafından hasta torununa (Fred Savage) okunan bir peri masalı olarak çerçevelenen Prenses Gelin, gerçek aşkı Buttercup (Robin ile yeniden bir araya gelmeye çalışan bir çiftlik adamı olan Westley’in (Cary Elwes) hikayesini anlatıyor. Wright), ölü olarak kabul edildikten sonra. Ancak Buttercup, kötü Prens Humperdinck’in (Chris Sarandon) pençelerinde ve Westley, büyük Fezzik’ten (Dev Andre) ve Inigo Montoya (Mandy Patinkin) adlı bir İspanyol’dan yardım istemeli. Her yaş için harika bir komedi, aynı zamanda bolca romantizm, fantezi ve aksiyona sahiptir.

Arsenik ve Eski Dantel (1944) – Cary Grant, teyzelerinin ve erkek kardeşinin tamamen deli olduğunu öğrenen yeni evli Mortimer Brewster’ı canlandırıyor. İki teyze yaşlı bekarları zehirliyor ve bodrum katına gömüyor ve Mortimer’ın kardeşi onun Teddy Roosevelt olduğuna inanıyor. Ancak diğer kardeşi Jonathan (Raymond Massey) geldiğinde Mortimer için işler daha da karmaşıklaşıyor. Anlaşıldığı üzere, Jonathan tamamen psikotik ve yakında ailenin tek kararlı üyesini öldürmeyi planlıyor. İşlenen suçların ürkütücü doğasına rağmen, film bir komedidir (ve bu konuda iyi bir film).

Kusursuz Suç (2004) – İspanya’dan siyah bir komedi olan The Perfect Crime, promosyon için ütülenen bir mağaza satıcısı olan Rafael (Guillermo Toledo) ‘yu takip ediyor. Ayrıca departmanındaki her kadınla bir bekledi: Çirkin Lourdes (Monica Cervera). Ancak bir kaza aniden taze bir ceset ürettiğinde Rafael kendini Lourdes’e borçlu bulur ve intikam almakla … toplamaya niyetlidir.

Büyük Lebowski (1998) – “İnternet çağının ilk kült filmi” olarak adlandırılan şeyi yaşamak istiyorsanız, Joel ve Ethan Coen’in bu tembel komedisini izlediğinizden emin olun. Jeff Bridges, aynı ada sahip bir milyonerle karıştırılan ve entrika ağına çekilen bir taşçı olan The Dude’u canlandırıyor. Hardcore hayranlar, Lebowski Fest olarak bilinen yıllık bir kutlamaya katılırlar ve film tırnak içine alınabilir diyaloglarla doludur. Ayrıca John Goodman, Steve Buscemi, Julianne Moore, Philip Seymour Hoffman ve Sam Elliott’ın başrolleri.

Kentucky Kızarmış Film (1977) – Uçaktan Önce! Çıplak Silah filmleri, yazarlar Jim Abrahams, David Zucker ve Jerry Zucker, eğitim filmlerinden kung-fu filmlerine kadar her şeyi parodize eden bu zany eskiz komedi filmini yarattılar. Olağandışı oyuncu kadrosu Bill Bixby, Tony Dow, Donald Sutherland ve George Lazenby’dir. Yönetmen John Landis, daha sonra Ulusal Lampoon’un Hayvan Evi, Ticaret Yerleri ve Üç Amigos gibi başarılı komedileri yönetecekti.

Hollywood shuffle (1987) – Robert Townsend, Hollywood’da büyük yapmak için mücadele eden bir aktörün bu hikayesinde yönetti, üretti, birlikte yazdı ve yıldız verdi. Mizahi hayaller ve azınlıklara sık sık verilen stereotipik rolleri yansıtan parodilarla dolu olan film, Townsend’in kredi kartlarıyla ödendi. Gelecekteki yıldızları Keenan Ivory Wayans ve Damon Wayans da dahil olmak üzere çeşitli görünümler kazanıyor.

Çocuk (1921) – Tramp (Charlie Chaplin) terk edilmiş bir çocuğu (Jackie Coogan) alır, ona bakar ve ona bir conman olmanın en ince noktalarını öğretir. Ancak refah işçileri ikiliyi ayırmaya çalıştıklarında, Tramp yeniden bir araya gelmek için ne gerekiyorsa yapmaya hazırdır. Chaplin’in çoğu klasik komedisinde olduğu gibi, film de üzüntü ve sosyal yorum anlarıyla gülüyor. Bu arada sessiz bir film ama Chaplin’in büyüsünü deneyimlemeni engellemesine izin verme.

Kabinli Çocuk (1994) – Eski David Letterman yazarı Chris Elliott, bir otel imparatorluğunun kibirli varisi Nathaniel Mayweather olarak rol alıyor. Kraliçe Catherine’e Hawaii’ye binmeye çalışırken, bunun yerine Filthy Whore adlı harap bir balıkçı gemisine rastlar. Şimdi denizde mutsuz bir ekiple (Brian Doyle-Murray ve James Gammon dahil) mahsur kalan Nathaniel, kıskanç bir dev (Mike Starr), bir buzdağı canavarı ve tütün tükürmeyi seven cupcake. Tuhaf bir komedi olsa da, mizah tadı alışılmadık olanlar için mükemmel olmalıdır.

EuroTrip (2004) – Uzun zamandır kalem arkadaşının aslında güzel bir kız olduğunu öğrendikten sonra, son lise mezunu Scotty Thomas (Scott Mechlowicz) işleri düzeltmek için Almanya’ya gidiyor. Diğer üç dostla (Michelle Trachtenberg dahil) katıldı ve maceraları arasında futbol holiganları, aşk İtalyanları ve sadece erkeklerle dol

u çıplak bir plaj var. Bir grubun baş şarkıcısı olarak bir kamera hücresinde Matt Damon’u izleyin.

Sabunluk (1991) – Pembe dizilerin çizimleri kendi başlarına yeterince komik, ama bu film hayali The Sun Also Set’lerin perde arkasına bir göz atarak ante yetiştiriyor. Tüm yıldız oyuncuları arasında Sally Field, Robert Downey Jr., Kevin Kline, Whoopi Goldberg, Teri Hatcher ve Elizabeth Shue yer alıyor.

Uzun siyah adam ile bir siyah ayakkabı (1972) – Bir Fransız Ayakkabısı olan Adam olarak (Tom Hanks’ın oynadığı) Amerika’da yeniden, bu Fransız komedi klasiği Pierre Richard’ı Fransız gizli servisinin iki üyesi arasındaki güç mücadelesine yakalanan şanssız bir kemancı olan Francois Perrin’i canlandırıyor. Şakşak komedi, eylem ve Fransız erotizminin liberal çizgisiyle dolu.