İnternete sürekli bağlanması gereken bir sistem her zaman güvenli değildir. İnternet, virüslerin, kötü amaçlı yazılımların, Truva atlarının ve diğer kötü amaçlı kodların üreme alanıdır. Bu tehditler sadece bilgisayarları yavaşlatma veya bilgisayarların çalışma şeklini değiştirme yeteneğine sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda kullanıcıların bilgilerini hackleme ve daha da kötüsü, tamamen bir bilgisayar sisteminin çökmesine neden olabilir. MAC bilgisayarları, pahalı olmasına rağmen, virüs saldırılarına karşı direnci ve kapasitesi nedeniyle güçlü sayıda takipçiye sahiptir. Bununla birlikte, karmaşık MAC sistemi olduğu gibi, bilgisayar korsanları her zaman MAC karmaşıklığına ayak uydurabilecek yeni kodlar icat etmeye çalışırlar, bu nedenle MAC ile tamamen uyumlu olan etkili ve verimli bir antivirüs yazılımı yükleme ihtiyacı.

Uygun Mac Antivirüs Yazılımını Seçme

MAC virüslere karşı dirençli olduğunda Windows’u geçse de, MAC sistemlerinin hala bu tehditlerden korunma ihtiyacı vardır. Aşağıda, iyi antivirüs yazılımının MAC kullanıcılarına sağlaması gereken önemli işlevlerin derlenmiş bir listesi verilmiştir.

1) Koruma Seviyesine Aşina Olun

Tabii ki, hangi siteleri ziyaret ettiğiniz ve hangi verileri indirdiğinizin farkında olmak virüslerle karşılaşmaktan kaçınmanın iyi bir yoludur. Ancak, tek başına farkında olmak sizi ve sisteminizi bir virüs saldırısından korumaz. Özellikle, bilgisayarınızın dosyaları otomatik olarak açmasına veya indirmesine izin veren bazı uygulama uzantılarını etkinleştirirseniz. Bu nedenle, sisteminizi virüslerden, rootkit’lerden, casus yazılımlardan, Truva atlarından ve diğer kötü amaçlı kodlardan koruyacak bir OS X antivirüs yazılımına ihtiyacınız vardır. Seçtiğiniz virüsten koruma yazılımının tarama, kimlik avı önleme, anti-rootkit, güvenlik duvarı koruması ve tam web koruması gibi hizmetler sunduğundan emin olun. Tüm bu hususlar bir MAC sistemine de sağlanmalıdır.

2) Verimlilik ve Etki

Virüsler, bilgisayar sistemlerinin güvenlik özelliklerine ve karmaşıklığına uyum sağlamak ve bunlara ayak uydurmak için üretilmiştir. Virüsler şimdi her zamankinden daha karmaşık, bu nedenle sadece güncelleme konusunda hızlı değil, aynı zamanda virüsleri izleme ve engelleme konusunda da hızlı olan en iyi antivirüs tercih etme ihtiyacı. Yazılım virüsleri saldırmadan önce bile engelleyebilmelidir.

3) Üç Temel Özellik

Virüsten koruma yazılımının sahip olması gereken üç gereksinim güvenli karantina, geçmiş günlüğü ve tarama zamanlayıcısıdır. Bunlar, enfekte olan verileri hemen silmek yerine analiz ederek size yardımcı olacaktır. Bu size önemli verileri kurtarma, temizleme ve tekrar kullanma şansı verecektir. Kullanıcılara kolaylık ve kolaylık sağlamak için taramalar iyice veya hızlı bir şekilde

yapılmalıdır.

4) İşlevsellikte Kolaylık

MAC sistemlerinin hızlı ve iyi bir antivirüs yazılımı MAC sistemi için uygun olan bilgisayar hızını durduramaz. Otomatik tarama sağlamalı ancak bilgisayarı yavaşlatmamalıdır.

5) Destek sistemi

MAC’in güvenliği önlemeye dayanır. Sistemlerini kırmak gerçekten zordur ve tehditlere karşı dayanıklı ve sert oldukları için ünlüdürler. Ancak MAC’in karmaşıklığıyla birlikte MAC için antivirüs yazılımı da karmaşık olabilir. Bu nedenle, gün boyunca mevcut olan mükemmel profesyonel yardım sunan bir yazılım seçmeye ihtiyaç vardır.