Bu, bir fitness programındaki birçok insanın kendilerine sorduğu bir soru ve bu çok geçerli bir soru. Bu konuyu Google yaparsanız, muhtemelen her iki taraf için hangisinin daha iyi olduğu konusunda çeşitli yanıtlar görürsünüz. Gerçek şu ki, gerçek cevap … DEPENDS !!! Her ikisi de çok geçerli stratejilerdir ve her ikisinin de artıları ve eksileri vardır. Ayrıca her iki stratejiyi kullanan müşterilerle de sonuç aldım, ancak hangisinin yapılacağına nasıl karar vermek zor bir teklif olabilir. Kararınızı vermenize yardımcı olabilecek bir döküm:

Aşağıdaki durumlarda tam bir vücut egzersizi yapmalısınız:

Egzersiz yapmak için yepyeni

Çalışmaya yeni başlayanlar veya çok uzun bir aradan sonra geri başlayanlar için tam vücut en iyisidir. Kas dayanıklılığınız düşüktür ve yeniden oluşturulması gerekir. Çoğu insan, ilk 2-4 haftada her kas grubu için sadece 1-2 egzersizle bol miktarda sonuç görür.

Egzersiz planlarını takip etmekte tutarsızsınız

Herhangi bir fitness programı yaparken yapmak istediğiniz son, tutarsız eğitim nedeniyle kas dengesizlikleri yaratmaktır. Vücut parçası bölünmeleriyle başlarsanız (bir gün Göğüs / Triceps, bir sonraki Bacaklar, vb …) ve egzersizlerinizi kaçırmaya başlarsanız, tüm kas gruplarınız aynı şekilde eğitilmediği için kendinizi kas dengesizlikleri geliştirme riskine sokarsınız. . Örneğin, göğsünüzü her hafta eğitir, ancak sırtınızı eğitmeyi unutursanız, devam eden durgunluğa ve hatta yaralanmaya yol açabilecek postürel sorunlar geliştirmeniz olasıdır.

Her egzersizde tüm vücudunuzu çalıştırmanın basit ve hızlı bir yolunu arıyorsunuz

Çoğu insan, yoğun yaşamları ve egzersiz süreleri olduğu için spor salonundaki zamanlarında verimli olma hissini sever. Tam vücut egzersizleri yapmanın birçok yolu vardır ve çoğu insan için bol çeşitli sağlar.

Direnç eğitimine katılmak için haftada sadece 2-3 gününüz var

Direnç antrenmanına katılmak için haftada sadece 2-3 gününüz varsa yukarıdakine benzer şekilde tam vücut en iyisidir. Vücut parçası bölünmelerini 3 gün içinde yapmak mümkün olmakla birlikte, tüm vücudunuzu haftada sadece bir kez yerine bir hafta boyunca 3 kez çalışmak daha yararlıdır.

Aşağıdaki durumlarda vücut parçası böler yapmalısınız:

Haftada 3-5 kez direnç antrenmanı yapmak istiyorsunuz

Eğer benim gibiyseniz, kilo almaktan ve haftanın çoğu gününde yapmaktan hoşlanırsınız. Vücut parçası böbrekler, 3-5 gün boyunca kas gruplarını parçalamanın ve bir seferde 1 veya 2 kas grubuna odaklanmanın harika bir yoludur.

Her egzersiz için sadece birkaç kas grubuna odaklanmak istiyorsunuz

Bir süre egzersiz yaptıktan sonra, kas gruplarınızın egzersiz başına sadece 1 egzersize daha fazla dikkat etmesi gerektiğine karar verebilirsiniz. Vücut bölümü bölünmüş egzersizlerde, çalıştığınız kas grubuna veya gruplara bağlı olarak kas grubu başına 2-6 egzersiz yaparsınız.

Tutarlı bir şekil

de çalışıyorsunuz ve 3 aydan uzun süredir bir plana bağlı kaldınız

3 ay boyunca yeterince tutarlıysanız (her hafta haftada en az 4-5 gün egzersiz yapmak anlamına gelir), muhtemelen vücut bölümü bölünmüş egzersizler yapmaya başlayacak disipliniz vardır. Bu disipline sahip olmanız son derece önemlidir, çünkü eğer yapmazsanız, kaçırılan egzersizlerden kas dengesizlikleri geliştirme riski daha yüksektir.

Gördüğünüz gibi, bu tarzlarla ilgili doğru ya da yanlış yoktur, bu size en uygun olan meseledir. Bazı insanlar tam vücut egzersizleri ve vücut parçası bölmeleri arasında ileri geri atlar, bu da fitness programınızı gerçekten değiştirmenin ve sonuçlarınızı hızlı bir şekilde başlatmanın harika bir yolu olabilir.