N64, Nintendo için en iyi saat değildi. Kartuşlarla yapıştırma kararı sadece sistem için oyunları daha pahalı hale getirmekle kalmadı, aynı zamanda bazı yayıncıları CD formatının daha ucuz olduğunu ve daha fazla depolama alanına izin verdiğini bilerek oyunlarını PlayStation’a götürmeye zorladı. Kartuşların donanım sınırlamaları nedeniyle Nintendo’yu terk eden en ünlü oyunlardan biri elbette Final Fantasy VII idi. JRPG serisindeki yedinci taksit büyük bir hit oldu ve ilk PlayStation’ı Japon oyunculara satmaktan neredeyse tek başına sorumluydu. Gerisi, dedikleri gibi tarih.

Ancak N64, tehlikeli donanım kararlarından ve biraz saçma bir denetleyiciden daha fazlası için hatırlanıyor. Sistem bazı yıldız oyunları için de hatırlanıyor. GoldenEye, ana akım tarafından tamamen benimsenen ilk konsol FPS oyunlarından biri olarak konsollar için büyük önem taşıyordu. Ocarina of Time, tanıdık Zelda formülünü aldı ve üç boyutlu olarak ustalıkla uyguladı, oyun genellikle tüm zamanların en iyi oyunları hakkında sohbet ederken yukarıda belirtilen Final Fantasy VII’nin yanında yer aldı. Ve elbette, dünyaya 3D platform oyunlarının ne kadar iyi olabileceğini etkili bir şekilde gösteren Mario 64 vardı.

Herhangi bir komedyen size söyleyeceği gibi, hepsi zinger olamaz. Bir nedenden ötürü, her oyun gerçekten olması gereken sıçramayı yapmaz. Bazıları hafife alınmaya mahkumdur. Bazı kült klasikleri. Ve diğerleri, arkadaşlarınızla konuşurken dilinizin ucundan kurtulmak için mücadele ettiğiniz bir isimden başka bir şey değildir.

Bunu akılda tutarak, unutulmuş ilk 5 N64 oyunu.

Geri kazanmak

Orijinal PlayStation’a sahip olan oyuncular, Metal Gear Solid adlı küçük bir oyun hakkında muhtemelen lirik olacak. Ana pazarda gerçekten bir etki yaratan ilk konsol gizli aksiyon oyunlarından biriydi ve ilk Solid oyununun başarısından sonra, dizi PlayStation konsolu için önemli bir amiral gemisi haline geldi. Yine de az sayıda oyuncunun hatırladığı şey, N64’ün WinBack’te kendi başına bir gizli aksiyon oyunu olması. Zamanının ötesinde kapak tabanlı çekim ve bazı MGS olmayan gizli mekaniğe sahip WinBack, ne yazık ki yanlış zamanda yanlış yerde olan harika bir oyundu. Metal Gear Solid oyundaki en büyük dizilerden biri olmaya devam etti ve WinBack unutulmuş N64 oyun listemizde 5 numara oldu.

Tetrisphere

Tetris son derece önemli bir oyundur. Tüm zamanların en çok satan oyunlarından biri ve Game Boy on Nintendo için devasa bir para kazanıcı olan ultra popüler bulmaca oyunu, oyun ortamını o kadar başarılı bir şekilde aştı ki listede Pac-Man ve Pong vardı. Büyükbabanızın bile duyduğu oyunların Gramps’in neredeyse kesinlikle duymadığı bir şey Tetrisphere’dir. Adından da anlaşmış olabileceğiniz gibi, Tetrisphere aslında Tetris’in bir küre üzerinde oynandığıydı. “Eğer kırılmazsa düzeltmez” fikrini ortadan kaldıran Tetrisphere, eski bir klasiğe yeni bir dönüş kazandırmayı ve dahil olan herkesi kırmızı yüzlü bırakmayı başarabilen birkaç oyundan biriydi.

Patlama Kolordu

Blast Corps küçük bir incelik oyunuydu. Takip edilecek ayrıntılı bir hikaye yok. Karakterlerle duygusal bir bağlantısı yoktur. Görkemli sanrıları yoktur. Bu şehirlerde ve banliyölerde kamyon sürmek ve onları gerçekten iyi parçalamak bir oyundur. Ve bununla ilgili. Kamyonlar hiçbir zaman özellikle iyi işlemedi ve seviyelerin zorla tekrarlanması kesinlikle minnettardı, ancak bir şehri sadece küçük bir kamyon kullanarak moloz haline getirme konusunda inanılmaz derecede tatmin edici bir şey vardı.

Beetle Macera Yarışı

Yüzeyde, Beetle Adventure Racing bir oyun olarak giyinmiş bir nakit para ya da reklamdan biraz daha fazlası gibi gelebilir, ancak onu oynayan herkesin sürprizine göre, oyun nadir bir muameleydi. Oyunun bazı bölümlerine erişim başlangıçta büyük bir zev

kle tek bir oyuncu deneyimi boyunca keşif ve standart yarış ile kilidini açmakla görevli oyuncu ile kesildi. Keşif ve daha geleneksel yarışlara odaklanma, onu bugün gördüğümüz gibi açık bir dünya yarışçısı haline getirmedi, ancak kesinlikle zamanının ötesindeydi. Peki ya yerel çok oyunculu? Sistemde sahip olabileceğiniz en eğlenceli şey için GoldenEye ile oradaydı.

Dev Savaşı 64: Lordly Caliber’in Kişisi

Tamam, hadi gidelim. Dev Savaşı 64: Lordly Caliber’in kesinlikle saçma bir adı var. Ve bu, kartuşun o yıllar önce birçok Noel listesine inmemesine, unutulmuş N64 oyunları listemizde bir numara olmanın şüpheli onurunu torbalamaya katkıda bulunmuş olabilir. Göz ardı edilen rol yapma oyunu, devasa bir dallanma hikayesi, bazı karar verme süreçleri ve eylemlerinize bağlı olarak dünyanın değişme şekli sayesinde şaşırtıcı bir tekrar değeri içeriyordu. Bugün birçok oyuncu ile oyun hakkında konuşmaya çalışırsanız, şaşkın bakışlardan başka bir şey elde edemezsiniz, ancak Ogre Battle harika bir RPG ve retro oyunun kendine saygılı herhangi bir hayranının denemeye çalışması gerekiyordu.