Bir egzersiz rutini izlemeye çalışıyorsunuz ve yoğun bir program yüzünden bunu yapamıyor musunuz? Birçoğumuz bir egzersiz rejimini takip etmeyi biraz zor buluyoruz, çünkü günlük rutinlerimize o kadar karışmış ve yakalanmış durumdayız ki, fazladan zaman yapamıyoruz.

Genellikle hastalandığımızda veya doktor her gün hayatımıza en az bir saat boyunca bir egzersiz seansı eklememizi emrettiğinde; o zaman öneminin farkındayız. Bir spor salonuna gitmek ve daha sonra günlük vücut ihtiyaçlarımızla iyi uyum sağlayan bir egzersiz rutini almayı planlamak, kişiden kişiye değişir.

Spor salonunuzu daha verimli hale getirmek için tam vücut egzersiz seansının en iyi 8 akıllı yolu.

Ağırlıkları Ölçün

Ağır ağırlıkların hemen kaldırılmasıyla başlamayın. Uzmanlara göre; Bu, bir spor salonu rutini ile başlıyorsanız, yapabileceğiniz en büyük hatalardan biridir. Yavaş ve sabit adımlarla başlayın. Küçük ağırlıkları kaldırarak başlayın ve dayanıklılığınız arttığında ağırlıkları yavaş yavaş artırın.

Maksimum Vücut Eğitimi

Düzenli olarak iyi bir spor salonu rutini takip eden herkes için Tabata Protokolü tanıdık bir terimdir. Bu, boyun ve sırt kaslarınızı güçlendirmenize yardımcı olan bir spor salonu egzersizidir. Temel olarak, bu yöntem Aerobik’te kullanılır. Ayrıca 20:10 yöntemi olarak da bilinir; 8 tur tekrarlamanız, 20 saniye takip etmeniz, ardından 10 saniye dinlenmeniz ve tekrarlamanız gerekir.

Kettlebell Kullanımı

Kettlebell salıncağı olarak da bilinen bu egzersiz hareketi, özellikle bir atletseniz, daha iyi performans için bilinir. Bu egzersiz kalbinizin ve sırt kaslarınızın performansını artırır. Ayrıca, dayanıklılığınızı arttırır ve kas gücünüzü arttırır. 3 blokta 20 salıncak ile başlayın ve aralarında en az 30 saniye aralıklarla 200 salıncak veya 20 sete kadar alın.

Egzersizleri Düzenleyin

Egzersiz seanslarınızı süper setlerde düzenleyebilirsiniz. Örneğin; İki farklı kardiyo egzersizini eşleştirebilir ve bunları bir sette birbirine paralel olarak tek tek gerçekleştirebilirsiniz. Dumbbell setlerini ağız kavgası ile birleştirin veya pull-up egzersizleri ile ters lunges vb. Daha yüksek performans için bunları kısa aralıklarla tekrarlamaya devam edin.

Damla Setlerini Yap

Ağır ağırlıkların kaldırılması için gerekli dayanıklılığı oluşturduktan sonra; yükleri azaltmaya başlayın. Uzmanlara göre; yavaş yavaş ağırlıkların azaltılmasının kas hacmi ve gücünde muazzam bir iyileşmeye neden olduğu bilinmektedir. Bunu herhangi bir egzersizle yapabilirsiniz ve yorgunluk seviyelerinizi de etkilemez.

Metabolik Stresi Ölçme

Sıkı dinlenme süreleri ve metabolik stres seviyelerinizi kontrol altında tutmak, daha kısa sürede hacim ve dayanıklılık oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Peki, metabolik stres seviyeleri tam olarak nedir? Bunlar, düzenli olarak spor rutininizi takip ederken hücresel etki yoluyla azalma eğilimi gösteren seviyelerdir ve böylece kas gücünün a

rtmasına neden olur.

Merdivenleri kullan

Her gün iyi bir egzersiz rutini takip ederken spor salonunda olmasanız bile akışı kesmediğinizden emin olun. Sabah ofise mi gidiyorsun? Asansörle gitmek yerine merdivenleri kullanın. Rutiniz arasında küçük molalar verin ve biraz dolaşın. Akşamları spor salonuna gitmek istemediğiniz ölçüde rahatlamayın.

Sağlıklı bir diyet uygulayın

İyi bir spor salonu rutinini takip etmenin yanı sıra, diyetinize de dikkat etmeyi unutmayın. Sağlıklı bir diyet ve iyi bir egzersiz rejimi el ele gider ve bunlardan herhangi birini atlayarak optimum sonuçlar elde edemezsiniz. Diyetinizde bol miktarda meyve ve sebze, yağsız et ve proteinler ve arkadaş canlısı yağlar alın. Dahası, kendinizi nemli ve sağlıklı tutmak için bol miktarda su için.